Seminarski i Diplomski Rad

Primena savremenih tehničkih sredstava u radu policije 

Vrsta: Seminarski | Broj strana: 11 | Nivo: USEE

UVOD
Načelno posmatrano, policijska sredstva razlikuju se od policijskih mera. Ova distinkcija usvojena na različite načine u policijskim zakonima više zemalja. Pod policijskim merama podrazumevaju se određena postupanja (razne intervencije), a pod policijskim sredstvima određeni alati ili instrumenti (fotoaparati, uređaji i slično). Ta je podela slična već spominjanoj podeli u našem pravnom sistemu na mere prinude (dovođenje, zadržavanje i drugo) i sredstva prinude (sredstva za vezivanje, za zaprečavanje i drugo). U svom operativnom radu, policija javne bezbednosti upotrebljava brojna operativno-tehnička sredstva. Ta sredstva upotrebljava prilikom:
tajnog praćenja
tajnog posmatranja
tajnog foto i tv snimanja
za kontrolu poštanskih pošiljki
kontrolu telefona.
kriminalestičke klopke
U elektronska sredstva spadaju razni detektorski uređaji za otkrivanje hladnog i vatrenog oružja, eksplozivnih i drugih opasnih materija, sredstva za nadzor telefonskih razgovora, prostorija i lica i mnogobrojni drugi uređaji različite policijske namene.
PRIMENA POSEBNIH MERA I OVLAŠĆENJA
Pod posebnim merama i ovlašćenjima najčešće se podrazumevaju mere tajnog prikupljanja podataka kojima se privremeno ograničavaju pojedina ljudska prava i slobode.
Na primer:
1. tajni nadzor telekomunikacionih usluga, delatnosti i prometa:
a) tajni nadzor sadržaja komunikacija
b) tajni nadzor podataka o telekomunikacionom prometu
c) tajni nadzor lokacije korisnika
d) tajni nadzor međunarodnih telekomunikacionih veza
2. tajni nadzor poštanskih i drugih pošiljaka
3. tajni nadzor i tehničko snimanje unutrašnjosti objekata, zatvorenih prostora i predmeta
4. tajni pretres prebivališta osumnjičenog/ih
5. tajno praćenje i motrenje osoba na otvorenom prostoru i javnim mestima
6. tajno tehničko snimanje osoba na otvorenom prostoru i javnim mestima
7. tajni otkup dokumenata i predmeta.
Kada su ove mere u pitanju pravi se razlika između onih koje predstavljaju blaži oblik kršenja ljudskih prava i onih koje predstavljaju teži oblik njihovog kršenja, te je za primenu ovih poslednjih najčešće potrebno prethodno dobiti pismenu sudsku saglasnost.
Dve službe bezbednosti – BIA i VBA – imaju pravo na primenu mera tajnog prikupljanja podataka, kojima se privremeno ograničavaju pojedina ljudska prava i slobode. Tako, na primer, direktor BIA ima zakonsko pravo da naloži mere kojima se odstupa od načela nepovredivosti pisama i drugih sredstava opštenja, ali mu je za to potrebna pismena saglasnost predsednika Vrhovnog suda Srbije ili ovlašćenog sudije tog suda. Odobrene mere mogu se primenjivati najduže šest meseci, a na osnovu novog predloga direktora Agencije mogu se produžiti još jedanput najduže za šest meseci. U slučaju VBA, za tajni nadzor nad komunikacijama, kao i za tajni nadzor, odnosno za praćenje i prismotru lica uz korišćenje tehničkih sredstava za dokumentovanje, potrebno je imati prethodnu pismenu saglasnost istražnog sudije nadležnog suda. Obe službe imaju pravo da u svom radu koriste mere tajnog prikupljanja dokumenata i prodora u grupe, kao i da koriste tajne saradnike i lažne identitete. Takođe, ove službe imaju pravo da primenjuju posebna ovlašćenja prema Zakonu o krivičnom postupku. U te mere spadaju nadzor i snimanje telefonskih i drugih razgovora ili komunikacija drugim tehničkim sredstvima, kao i optička snimanja lica. Zakonom je propisan postupak davanja odobrenja za primenu mera tajnog prikupljanja podataka, te su utvrđena krivična dela povodom kojih se takve mere mogu preduzeti. Za izdavanje takve naredbe Zakon ovlašćuje istražnog sudiju, a u naredbi se navodi obim i trajanje mere. Mere mogu trajati tri meseca uz mogućnost produženja za još tri meseca. Ovaj Zakon, takođe, ovlašćuje BIA da za krivično gonjenje učinilaca krivičnih dela organizovanog kriminala može, osim prethodno navedenih mera, koristiti još i mere pružanja simulovanih poslovnih usluga, sklapanja simulovanih pravnih poslova, kontrole poslovanja određenih lica i angažovanje prikrivenog islednika. U ovom slučaju sud odobrava primenu rečenih mera na šest meseci, a one se mogu produžiti najviše dva puta, i to u trajanju po tri meseca.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!